6 Oliver Grove

London SE25 6EJ

kontakt@szkola-croydon.co.uk

07578781570 (w soboty 09:30 - 13:00)

OSKAR WYRÓŻNIONY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA “PORTRET MIKOŁAJA KOPERNIKA ️”

Wiosną do Londynu zawitał portret naszego wielkiego rodaka Mikołaja Kopernika. Niestety rzadko się zdarza, aby jacykolwiek wybitni Polacy zostaliby przedstawieni w powszechnie znanym, brytyjskim The National Gallery. Tym razem w czerwcu 2021 wystawiono obraz sławnego malarza Jana Matejki z portretem genialnego astronoma.

Wspomniane wydarzenie warto było wykorzystać na rzecz upowszechnienia wspaniałego dziedzictwa Polski. Dlatego prezes  , pani Barbara Kaczmarowska – Hamilton postanowiła zorganizować konkurs plastyczny z cennymi nagrodami. Zachęcając tym młodzież i dzieci ze szkół polonijnych do wzięcia udziału w artystycznym wydarzeniu.

Przez dwa miesiące od 15 maja do 15 lipca można było zobaczyć malarskie dzieło pędzla mistrza Matejki w największej galerii na wyspie. Także tyle trwała “ plastyczna uniwersjada”, której nadano tytuł: “Portret Mikołaja Kopernika”.
Powszechnie znana i ceniona w świecie brytyjskiej sztuki pani Barbara pragnęła pomóc polskiej dziatwie rozpowszechnić obraz Jana Matejki oraz wiedzę o znakomitym uczonym, autorze fundamentalnego opracowania: ”De revolutionibus orbium coelestium”. Sam dyrektor prestiżowego The National Gallery pan doktor Gabriele Finaldi motywował do uczestnictwa w oficjalnym liście, gdyż “… dzieci i młodzież będą malowały portret, one również mogą snuć refleksje na temat cudów kosmosu i dlaczego Kopernik nadal jest dla nas tak ważny”.

Pewien niezwykle zdolny żak z Olivier Grove 6 zaprezentował godnie naszą placówkę oświatową. To oczywiście Oskar Rosłaniec, który wykonał bardzo ciekawą pracę o wybitnym naukowcu z Fromborka. Dodajmy, że patriotyczny projekt Barbary Kaczmarowskiej Hamilton został objętym honorowym patronatem przez kilkanaście poważanych instytucji polskich. Łącznie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

Kompozycja 10- letniego Oskara tak ujęła szanowne grono jury, przez co otrzymał specjalnie zaproszenie do siedziby Ogniska Polskiego. Tam 12 września Anno Domini 2021 9 czekało chłopca wyróżnienie za piękny kolorowy szkic ubogacony elementami 3D.

Międzynarodowy konkurs dla polskiej młodzieży za granicą cieszył się całkiem sporą popularnością Przesłano aż 510 prac !!!! Tym bardziej jesteśmy dumni z naszego ucznia!!! Oskar jesteś prawdziwym AMBASADOREM naszej 71-letniej szkoły! Pełen Szacun Młody Rodaku!!!

Autor:
Grzegorz Ostrożański

Ruszyły zapisy na rok 2024/25:

12.03.2024 – obecni uczniowie naszej szkoły i ich rodzeństwo rozpoczynające naukę w nasze szkole.
01.04.2024 – dzieci do tej pory nieuczące się w naszej placówce.

Zmianie uległa kwota opłaty za czesne. Kwotę czesnego, jak i kryteria przyjmowania uczniów, znajdą Państwo w zakładce: Procedury Zapisów i Opłaty.