Akademia Listopadowa

“Niepodległość to nie tylko stan prawny i faktyczny, odnoszący się do państwa i narodu. To także realny kształt tego narodu, jego świadomości. To wszystko, co trwanie państwa legitymizuje, co kontynuuje go jako moralną jakość, ale także to – a jest to ważne szczególnie w dzisiejszym świecie – co o narodzie i państwie wiedzą inni”

Lech Kaczyński

W dniu 16 listopada wraz z całą Szkołą mieliśmy okazję uczestniczyć w akademii poświęconej Narodowemu Świętu Niepodległości. Klasa VII oraz VI zorganizowały dla nas bardzo uroczyste wydarzenie. Warto podkreślić, że nauczyciele wychowawcy również połączyli swoje siły, a mówimy o p. Ewie Nalewajko oraz p. Piotrze Kośli. Uroczystość została poprzedzona wspólnym odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie uroczystości mogliśmy obejrzeć zainscenizowaną sytuację sytuacji politycznej Polski przed zaborami oraz już jako II Rzeczpospolitej Polskiej. Usłyszeliśmy fragment znamiennego przemówienia marszałka Józefa Piłsudskiego, który zapoczątkował formowanie się wolnego Narodu Polaków:

“Wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości”.

Wielkim zaskoczeniem okazała się recytacja Inwokacji z “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza wykonana przez ucznia Pawła Nowaka z klasy A2, którą wspiera wychowawczyni klasy-p. Marysia Andrych. Wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, czyli takimi, na jakie zasługiwało. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. Klasa III, grupa poranna p. Katarzyny Zajko, również zaprezentowała swoje recytatorskie umiejętności. Zuzanna Abdi wraz z Grzegorzem Grzybkiem zaprezentowali publiczności utwór ” Kto Ty jesteś?”. Tomasz Pachucki- “Oblicze Ojczyzny”; Amelia Cybula-“Barwy ojczyste”. Widownia nie kryła wzruszenia.

Polonijny zespół pieśni i tańca “Karolinka” zakończył Akademię w iście patriotyczno-ludowym stylu, którego folklorystyczny element urozmaicił naszą Akademię. Warto podkreślić, że grupa taneczna przez ponad 40 lat podróżuje po Anglii oraz przez świat, prezentując się na zawodach, festiwalach. Należą do niej także uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej, którzy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.

Warto podkreślić, że klimatyczna scenografia została wykonana przez naszą utalentowaną p. Basię Trzebiatowską, która już wielokrotnie zaprezentowała swoje artystyczne umiejętności w naszej Szkole.

Pani dyrektor Grażyna Kunysz podziękowała wszystkim zgromadzonym za przybycie, co jest także zaproszeniem na kolejne wydarzenia w Polskiej Szkole Sobotniej im. Hetmana K. Chodkiewicza pod patronatem św. Jana Pawła II.

Izabella Skrzypczak