6 Oliver Grove

London SE25 6EJ

kontakt@szkola-croydon.co.uk

07578781570 (w soboty 09:30 - 13:00)

Ślubowanie klas pierwszych

“Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż.”
Janusz Korczak

Dnia 9 listopada obchodziliśmy w naszej Szkole bardzo ważne wydarzenia. Klasy IV i V, z pomocą wychowawców p. Grzegorza Ostrożańskiego oraz p. Barbary Trzebiatowskiej, przedstawiły na scenie koronację Jadwigi Andegaweńskiej na królową Polski. Jako że wydarzenie, o którym mowa miało miejsce w 1384 roku, to odwzorowanie ceremonii nie należało to najłatwiejszych zadań młodych aktorów. Na scenie mogliśmy spotkać: Marię Andegaweńską (siostrę Jadwigi), Prymasa ówczesnej Polski Arcybiskupa Gnieźnieńskiego wraz z Arcybiskupami z Poznania i Krakowa, Kasztelana Krakowskiego wraz z małżonką, Rycerzy, ważnych gości z Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Polski. Warto podkreślić specjalnego wysłannika z Watykanu, czyli Nuncjusza Apostolskiego. Wszyscy Oni przybyli, aby Jadwiga Andegaweńska mogła zostać królową Polski. Całość koronacji komentował narrator- p. Grzegorz.

Warto podkreślić bogatą scenografię całego przedstawienia. Insygnia królewskie, które mogliśmy obejrzeć to: jabłko, korona oraz berło. Ciekawym przedmiotem okazał się miecz potrzebny do aktu koronacyjnego tzw. „Szczerbiec”. Całość scenografii, łącznie z garderobą, została przygotowana przez uczniów.

Po radosnym „Vivat Rex” królowa zwróciła się do uczniów, by zaprosić pierwszoklasistów do ślubowania. Asystentka pani dyrektor, Emilia Zabrzańska, w iście królewskiej oprawie odczytała tekst przysięgi:

„Przyrzekam być dobrym uczniem polskiej szkoły i dbać o jej dobre imię. Przyrzekam, że swym zachowaniem i nauką będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Przyrzekam, że będę zawsze dobrze przygotowany/a do lekcji. Przyrzekam, że będę dobrą koleżanką, dobrym kolegą dla wszystkich. Przyrzekam, że będę się uczyć, jak kochać Polskę, jak o niej pamiętać i jak dla niej żyć”.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w przedstawieniu wiersza Abecadło oraz Kto Ty jesteś? Nasi zdolni pierwszoklasiści zaśpiewali gościom piosenkę o tym, jak to kolorowe kredki malują cudaki.

Ślubowanie pierwszoklasistów zostało połączone z obchodami rocznicy koronacji Św. Jadwigi na królową Polski. Podczas uroczystej ceremonii uczniowie zostali przyjęci, już oficjalnie, do grona uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej im. Hetmana K. Chodkiewicza pod patronatem św. Jana Pawła II.

Izabella Skrzypczak