Jasełka 2020

“(…) Straciliście ducha Świąt Bożego Narodzenia!”

Straciliście?

W sobotę, 14 grudnia, w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie pierwszego semestru, a zarazem ostatnie spotkanie w roku 2019 dla uczniów i nauczycieli.

Pierwszy raz od pięciu lat, na scenie Polskiej Szkoły w SouthNorwood mieliśmy okazję zobaczyć jasełka w wykonaniu klasy 8. Widowisko zostało w całości napisane oraz wyreżyserowane przez Panią Izabellę Skrzypczak – wychowawcę tejże klasy. Na scenie mogliśmy zobaczyć życie zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w wyjątkowo niezwykłych okolicznościach. Troje bohaterów: Pani z zakupami, Biznesmen oraz Nastolatek, spotkało się na przystanku autobusowym. Jak to w świecie sztuki bywa – nieprzypadkowo. Bohaterowie zostali odwiedzeni przez Anioła, którego zadaniem było pokazanie postaciom właściwej drogi. Co to znaczy “właściwej”? Zapytaliśmy autorkę widowiska, która udzieliła wyczerpującej odpowiedzi:

Jest to historia o ludzkich zaniedbaniach, często nie z własnej woli. To opowieść o ludzkich losach, które codziennie się przeplatają. Święta to taki wyjątkowy czas w roku. Czy wierzysz, czy nie jest to czas, który można poświęcić rodzinie. W mojej opinii istotnym elementem świąt Bożego Narodzenia są najbliżsi. Ci, z którymi spędzamy ten czas. Bohaterowie przedstawienia zdają się być bardzo zagubieni. W przedświątecznej gorączce zapomnieli co jest dla nich ważne. Są ślepi. Anioł przychodzi po to, aby ich uświadomić. Pokazać, że coś jest nie tak, jak być powinno, skoro oni nie są tacy szczęśliwi, na jakich chcą wyglądać. Rolą Anioła jest pokazanie bohaterom, że czas wrócić do domu. Także tego duchowego. On nie ma ich nawracać, a wskazać drogę by sami mogli pójść i oni to robią.

Warto podkreślić, że publiczność miała okazję zobaczyć więcej nadnaturalnych postaci. Oprócz aniołów pojawili się Trzej Królowie, wiecznie zabiegana Gwiazda Betlejemska oraz Święty Mikołaj, który wbrew obiegowej opinii, nie lubi zimna ani nie posiada reniferów.

Jasełka zostały okraszone wspaniałą oprawą muzyczną: grą na fortepianie oraz skrzypcach. Część instrumentalna została stworzona przez Julię Piechnik (klasa 8) oraz Emilię Zabrzańską (asystent). Przy akompaniamencie instrumentów, aktorzy zaśpiewali trzy kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” oraz „Cichą Noc”. Publiczność śpiewała razem z nimi.

Nie ma przedstawienia bez wsparcia technicznego, zatem za kontrolę kurtyny, świateł oraz wszelkich nieprzewidzianych incydentów odpowiadał Arkadiusz Wiatrowski (klasa 8), który świetnie sprawdził się w roli koordynatora technicznego. Na pochwałę zasługuje również suflerka – Julia Sołtys (klasa 8). Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie jasełek. Pozostajemy pod ogromnym wrażeniem.

Na zakończenie, oprócz licznych podziękowań dla aktorów, Pani dyrektor Grażyna Kunysz złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne oraz noworoczne.

Redakcja pragnie dołączyć się do wszystkich wspaniałych życzeń, z nadzieją, że Nowy Rok 2020 przyniesie nam więcej występów teatralnych. Miejmy nadzieję, że nie tylko klasy 8.

Izabella Skrzypczak/Danuta Franklin