6 Oliver Grove

London SE25 6EJ

kontakt@szkola-croydon.co.uk

07578781570 (w soboty 09:30 - 13:00)

Spotkanie z historią – wizyta Pani Ireny Godyń

Sybiraczka, weteranka, i wielka patriotka. Tymi słowami można opisać gościa, którego mieliśmy przyjemność gościć 25 stycznia tego roku w Naszej Szkole. Uczniowie wszystkich klas, rodzice oraz nauczyciele mogli wysłuchać kilku historii z życia Pani Ireny, a przede wszystkim być świadkami wielkiej odwagi naszej bohaterki.
Pani Irena brała udział w bitwie o Grodno w 1939 roku. Jako 14 letnia dziewczynka walczyła w obronie swojego domu i najbliższych. Wraz z rodziną została zesłana na Syberię. Tylko ona, jedyna z całej rodziny przeżyła zesłanie do Irkutska i wraz z Armią Andersa trafiła do Iranu, a następnie Libanu, z którego przypłynęła do Wielkiej Brytanii w roku 1950. Pani Irena była nauczycielką Naszej Szkoły przez wiele lat. To ona tworzyła początki społeczności polskiej w Londynie, za co jesteśmy jej dozgonnie wdzięczni po dziś dzień. Zawsze będziemy. Nigdy nie zapomnimy tego co zrobiła dla Nas Pani Irena i pokładamy głęboką nadzieję w młodej Polonii, która ze łzami w oczach słuchała tych poruszających opowieści. Wierzymy, że będziecie pielęgnować polskie tradycje i przekazywać świadectwo miłości do kraju innym Polakom. Nigdy nie zapominajcie skąd przychodzicie.

Dziękujemy za szansę spotkania z żywą historią.
Dziękujemy tym co polegli za wolność i braterstwo.
Dziękczynimy Tobie Panie za życie, które mogło być zupełnie inne.

Dyrekcja oraz nauczyciele
Ks. Łukasz Krzanowski MS – Syberyjskie Anioły
Odeszli zabrani przemocą, z uścisków domowych pieleszy.
We łzach powiezieni gdzieś nocą, może ich podróż ucieszy.

Stłoczeni w ciemnościach wagonów, jak sople zawisłe w powietrzu,
W tą otchłań nieludzkom rzuceni, przez tych bez serc i sumieni.

I w tajgach, w pustkowiu, wśród mrozu, ciosali swoje przetrwanie,
By pamięć ponieść o sobie i o tych co nie przetrwali.

Wierszami, pieśniami sławieni, w historiach krwią nasiąkniętych,
Stoją teraz jak drzewa, wspięte wysoko do nieba.

Spocznijcie już teraz w pokoju, w niebiosach pośród aniołów,
A Pan Bóg wam rany uleczy, i za cierpienia pocieszy.

I Alleluia śpiewajcie, pieśń zwycięzców i świętych,
I w szatach białych zatańczcie, radośnie jak małe dzieci.

I Alleluia śpiewajcie, pieśń zwycięzców i świętych,
I w szatach białych zatańczcie, radośnie jak małe dzieci.

Ku wiecznej pamięci wszystkich, którzy doświadczyli całej tej “Golgoty Wschodu”, przeszli tym szlakiem “syberyjskiej tułaczki” piosenkę swoją z serca ofiarowuje
Ks. Łukasz Krzanowski.

Ruszyły zapisy na rok 2024/25:

12.03.2024 – obecni uczniowie naszej szkoły i ich rodzeństwo rozpoczynające naukę w nasze szkole.
01.04.2024 – dzieci do tej pory nieuczące się w naszej placówce.

Zmianie uległa kwota opłaty za czesne. Kwotę czesnego, jak i kryteria przyjmowania uczniów, znajdą Państwo w zakładce: Procedury Zapisów i Opłaty.